Working Harbor Committee Link to Working Harbor: Events
Link to Events page Link to Hidden Harbor tours pages Tugboat race pages Link to educational programs Link to Maritime Resources pages Link to About Us pages Link to Support Us, Contact Us, Shop
photo: tugboats race on the Hudson River

Our September tugboat race draws an enthusiastic crowd to Manhattan's Pier 84.

 
   Tug Race Home l  About & History  l   Race Results  l   Tug Photos
 

Tug Race Results

2017 Race Results

Tug  Company  Hp Time Trophy
Capt. Brian A McAllister McAllister Towing 6,770 3:42 Div. A First
Atlantic Enterprise Donjon Marine 6,480 4:07 Div. A Second 
Mary Alice Donjon Marine 3,000 4:24 Div. A Third
Buchanan12 Buchanan Marine LP 4,000 4:41 Div. A Finished
Patricia CH Phoenix LLC 2,000 4:10 Div. B First
Mister T Buchanan Marine LP 2,200 4:22 Div. B Second
Robert Burton Norfolk Tug Co 2,000 4:25 Div. B Third 
James William Norfolk Tug Co 2,550 4:26 Div. B Finished 
Buchanan1 Buchanan Marine LP 2,000 4:56 Div. B Finished
Nathan G. NYS Marine Highway Transportation 1,200 3:58 Div. C First
Susan Miller Miller’s Launch 1,200 4:27 Div. C Second
Catherine C. Miller Miller’s Launch 1,200 4:52 Div. C Third
W. O. Decker South Street Seaport Museum 285 6:15 Div. C Finished

2017 Line Throw

  1. DJ Fields, Mary Alice, 18 seconds
  2. Wade Cummings, Mister T, 19 seconds
  3. Kyle O’Conner, Buchanan 1, 24 seconds

2017 Discretionary Awards

  • Spinach Adult: Mike Harper, Patricia
  • Spinach Child: Gwendolyn Valzini, Catherine C. Miller
  • Little Toot: Catherine C. Miller--best tug soundtrack!
  • Best Dressed Crew: James William--matching polo shirts
  • Best Mascot: Dino Mannaci’s Octopus tattoo, Donjon
  • Best Tattoo Male: Terry Wenbers, Donjon
  • Best Tattoo Female: Teresa Salerno, Catherine C. Miller
  • Best Vintage: W.O. Decker
  • Best Looking Tug: Capt. Brian A. McAllister--newly in service, 2017

2016 Race Results

Tug  Company  Hp Time Trophy
Emily Ann Donjon Marine 3,000 3:45 Div. A First
Mister T Buchanan Marine 2,200 3:54 Div. A Second 
James William Norfolk Tug 2,550 4:00 Div. A Third
Meagan Ann Donjon Marine 2,200 3:47 Div. B First
Taft Beach Norfolk Tug   4:14 Div. B Second
Buchanan 1 Buchanan Marine 2,200 4:41 Div. B Third 
Sea Wolf Wittich Bros. Marine 1,400 4:28 Div. C First
Susan Millar Millar's Tug & Barge 1,200 4:35 Div. C. Second

2016 Line Throw  
1.
Tie: Mister T & Emily Ann - Time : 22 seconds
2. Meagan Ann - Time: 30 seconds
3. Sea Wolf  - Time: 30.5 seconds

2016 Discretionary Awards
Best Looking Tug: Susan Miller, Millar's Tug & Barge
Best Dressed Crew: Sea Wolf, Wittich Bros. Marine (Harbor School Students)
Best Vintage Tug: Buchanan 1, Buchanan Marine
Little Toot Award: Mister T, Buchanan Marine (Crew With Spunk)
Best Tattoo: Male: Luke from Norfolk Tug, Female: Cindy from Sea Wolf
Spinach Eating Contest Winners: Melissa McClintok


2015 Race Results

Div. A 3,000 and up Div. B 1500 to 2,000 Div. C Under 1500   

Tug  Company  Hp Time Trophy
Robert McAllister McAllister Towing 4,000 4:05 Div. A First
Patricia CH Phoenix 3,000 4:06 Div. A Second 
Thomas D. Witte Donjon Marine 3000 4:20 Div. A Third
Red Hook Vane Bros. 3,000 4:21 Div. A Fourth
Mister T Buchanan Marine 2,200 4:20 Div. B First
James William Norfolk Tug Co. 2,550 4:30 Div. B Second
Buchanan 12 Buchanan Marine 2,800 4:53 Div. B Third 
Buchanan 1 Buchanan Marine 2,200 4:54 Div. B Fourth
Sarah Ann Donjon Marine 2,700 5:07 Div. B Fifth
Eric R. Thornton Thornton Towing & Transportation 2,000 4:21 Div. C First
Catherine Miller Miller's Launch 1,200 5:22 Div. C. Second
Susan Miller Miller's Launch 1,200 5:45 Div. C Third
Fireboat John J. Harvey Save Our Ships NY 2,000 5:08 Exhibit Vessel
Privateer New York Harbor School 200 5:52 Exhibit Vessel
Lt. Michael P. Murphy Scott Koen 180   Exhibiti Vessel
Hayward U.S. Army Corp.   N/A Finish Line Vessel

2015 Line Throw  
1. Eric R. Thornton -
Time : 18 seconds
2. Robert E. McAllister - Time: 22 seconds
3. Buchanan 12  - Time: 31 seconds

2015 Discretionary Awards
Best Looking Tug: Red Hook,
Vane Bros.
Best Dressed Crew: Sarah Anne,
Dojon (best oil stained jeans) 
Best Vintage Tug: Eric R. Thornton
Little Toot Award: Fireboat John J. Harvet
(not a tug but comes out every year for dispay & support)
Best Mascot: Rusty (Border Collie - Owner is Chris from
the Buchanan tug Mister T.)
Best Tattoo:
Buchanan
Spinach Eating Contest Winners: Seth Goodwin
(Adults), Darsan Singh (Children)


2014 Race Results

Order of Finish

Div. A 3,000 and up Div. B 1500 to 2,000 Div. C Under 1500   

Tug  Company  Hp Time Trophy
Robert McAllister McAllister Towing 4,000 5:27 Div. A First
Anthony Wayne U.S. Army 5,100 5:35 Div. A Second 
Meagan Ann Donjon 2,200 5:38 Div. B First
Eric R. Thornton Thornton 2,000 5:48 Div. B Second
Fells Point Vane Bros. 3,000 5:50 Div. A Third
John J. Harvey Save Our Ships NY
(Not a Tug - Exhibition Run)
2,000 5:57  
Mr. T Buchanan 2,200 6:11 Div. B Third 
Emily Ann Donjon 3,000 6:13 Div A Fourth
Bering Sea Kirby 2,300 6:26 Div. B Fourth
Houma Vane Bros. 1,950 6:37 Div. B Fifth
Robert Burton Buchanan 2,000 6:51 Div. B Sixth
Catherine Miller Miller Launch 1,200 6:54 Div. C First
Susan Miller Miller Launch 1,200 7:17 Div. C Second
Pegasus Pegasus Preservation Society 900 7:21 Div. C Third
Mako III (Sea Gus) Circle Line 190 8:40 Div. C Fourth
Privateer New York Harbor School 200 8:50 Div. C Fifth
The Bronx Private 220 9:47

Div. C Sixth

Lt. Michael P. Murphy Scott Koen 180 10:12 Div. C Seventh

2014 Line Throw  
1. Mr. T - Time: 12.9 sec
2. Meagan Ann - Time: 13.6
3. Buchanan 1(Did not race)  - Time: 14.7 (Two line throwers, Mark & Wayne, threw a line each but together. On both tries, they both got lines in the bit. 4 shots, four on bitts!  4 for 4)
Notable mention: High school student Roman from Privateer, NY Harbor School. Time: 15.7 sec.

2014 Discretionary Awards
Best Looking Tug: Eric R. Thornton
Best Dressed Crew: Meagan Anne & Emily Ann (
Both crewa wore plastic top hats and t-shirts that looked like tux’s)
Best Vintage Tug: Pegasus
Little Toot Award:The Bronx
Best Mascot: Harley (German shepard from Miller Launch)
Best Tattoo:
U.S. Army crewman Rob Canter from Anthony Wayne (full back nautical tatoo)
Spinach Eating Contest Winners: Melissa McClintock
(Adults), Justin Vargas(Children)


2013 Race Results

Order of Finish

Div. A 3,000 and up Div. B 1,000 to 2,000 Div. C Under  1,000   

Tug  Company  Hp Time Trophy
Resolute McAllister Towing 3,000 5:00 Div. A First
Peter Gallately Vane Brothers 4,200 5:17 Div. A Second 
Hunting Creek Vane Brothers 3,000 5:23 Div. A Third
Red Hook Vane Brothers 3,000 5:27 Div. A Fourth
John J. Harvey Save Our Ships NY
(Not a Tug - Exhibition Run)
  5:41  
Debora Miller Miller’s Launch 2,000 5:46 Div. B First 
Tasman Sea   Kirby 3,800 5:48 Div. A Fourth 
Freddie K. Miller Miller’s Launch 1,800 6:05 Div. B Second
Catherine Miller Miller’s Launch 1,200 6:18 Div. B Third
Susan Miller Miller’s Launch 1,200  6:43 Div. B Fourth
SeaGus Circle Line 42 190 7:42 Div. C First
W.O. Decker  South Street Seaport Museum 285 8:29 Div. C Second
Lt.  Micheal Murphy Private 180 30:00 Div. C Third

2013 Line Throw  
1. Luke from Red Hook - Time: 15 sec
2. Robert from Resolute - Time: 1min 22 sec
3. Jamie from Susan Miller - Time: 17.3
sec

2013 Discretionary Awards
Best Looking Tug: Susan Miller
Best Dressed Crew: The crew and entourage
of Resolute
Best Vintage Tug: Freddie K Miller
Little Toot Award: W.O. Decker
Best Mascot: An actual live donkey on Debora Miller
Best Tattoo:
Ben Fishbein, Red Hook
Spinach Eating Contest Winners: Joe from Red Hook
(Adults), Travis Doughty (Children)

Lt Michael Murphy
broke down during the race. Instead of giving up, Owner Scott Keon and his crew made repairs and crossed the finish line with a record breaking last place time of 30 Minutes.


 

2012 Race Results
Order of Finish

Tug  Company  Hp Time Trophy
Lincoln Sea Kirby Offshore Marine 8,000 5:01 Div. A First
Meagan Ann Donjon Marine 2,200 5:27 Div. B First 
Weddell Sea Kirby Offshore Marine 5,000  5:41 Div. A Second
Maurania III McAllister Towing 4,000 5:47 Div. A Third 
Quantico Creek Vane Brothers 3,000 6:15 Div. A Fourth 
Freddie K. Miller Miller’s Launch 1,800 6:37 Div. B Second
Buchanan 12 Buchanan Marine 3,500 7:01 Div. A Fifth
Little Toot Private 700 7:15 Div. C First
Deborah Miller Miller Long Island 2,060 7"19 Div. B Third
Gage Paul Thornton Thornton 1,000 8:14 Div. B Third
Catherine C. Miller Miller’s Launch 1.020 8:20 Div. C Third
Buchanan 1 Buchanan Marine 2,200 8:54 Div. B Fourth
Susan Miller Miller’s Launch 1,500 8:56 Div. B Fifth
Growler U.S. Merchant Marine Academy 400 9:04 Div. D First
Vulcan III Derrick Marine 500 9:15 Div. D Second
Pegasus (1907) Private 900 10:19 Div. C Fourth
Thornton Brothers Thornton 1,800 10:52 Div. B Sixth
Lt. Michael P. Murphy Private 180 12:10 Div. D Third
Shawn Miller Miller's Launch 600 12:18 Div. D Fourth
The Bronx Private 220 12:48 Div. D Fifth
W.O. Decker South Street Seaport Museum 285 n/a Did Not Race

2012 Line Throw  
1. Meagan Ann - Time: 22 sec
2. Buchanan 12 - Time: 1min 22sec

2012 Discretionary Awards
Best Team Spirit: Miller's Launch
Best Looking Tug: Maurania III
Best Dressed Crew: the crew of Growler
Best Vintage Tug: Pegasus (1907)
Little Toot Award: The Bronx
Best Tattoo: crew member from Lincoln Sea
Best Mascot: Duke, Pam's dog from Pegasus

If we had an award for Longest Distance Traveled, probably would have been Deborah Miller, Millers Marine Services in Port Jefferson, 6 hours each way.


2011 Race Results
Order of Finish

Tug  Company  Hp Time Trophy
Ross Sea   K-Sea Transportation 3,400 4:44 Div. A First
Quantico Creek Vane Brothers 3,000 4:55 Div. A Second 
Maurania III   McAllister Towing 4,000  4:55.5 Div. A Third
Catherine Miller Miller’s Launch 1,200 5:54 Div. C First 
Pegasus Metro Marine 1,900 5:56 Div. B First 
Susan Miller
Miller’s Launch 1,500  6:09 Div. C Second
Growler U.S. Merchant Marine Academy 400 6:13 Div. C Third
Freddie K. Miller Miller’s Launch  1,400  6:29 Div. B Second
Sea Wolf Wolf Marine  1,400  6:48 Div. B Third
The Bronx tied up and participated in land-based competitions but did not race.

2011 Line Throw  
1. Susan Miller - Time: 11.5
2. Sea Wolf - Time: 12.7
3. Pegasus - Time: 16.6

2011 Discretionary Awards
Best Team Spirit: Maurania III
Best Looking Tug: Pegasus (Cheerleaders)
Best Dressed Crew: Growler
Best Vintage Tug: Freddie K. Miller
Little Toot Award: The Bronx
Best Tattoo: Wayne from Sea Wolf
Best Mascot: Salty the dog from The Bronx
Spinach Eating Contest Adult: Tim McGeever
Spinach Eating Contest Child: Michael Wittich


2010 Race Results
Order of Finish

Tug  Company  Hp Time Trophy
Maurania III  McAllister Towing 4,000  5:09  Div. A First
Cornell Lehigh Valley 1,800 5:15  Div. A Second (tie)
Meagan Ann  Donjon Marine 2,000  5:15  Div. A Second (tie)
Cheyenne Donjon Marine 1,800  5:25  Div. A Third 
Atlantic Donjon Marine 7,200  5:55  Div. A Fourth 
Catherine Miller Miller’s Launch 1,200 6:23  Div. B First
Susan Miller  Miller’s Launch 1,500  6:36  Div. B Second
Sea Wolf  Wolf Marine  1,400  6:49  Div. B Third 
Mary H  Bren Transportation  900 6:52  Div. B Fourth
Vulcan Derrick Marine 500  6:56  Div. C First
W. O. Decker  Seaport Museum  285 7:31  Div. C Second
The Bronx  Robert & Lucy Apuzzo 220  7:40  Div. C Third
Shawn Miller  Miller’s Launch 600 8:29   Div. C Fourth
Lt. Michael Murphy  Scott Koen  180  8:39  Div. C Fifth
 

2010 Line Throw      

1          Cheyenne        15 seconds
2          Maurania III    16 seconds
3          Susan Miller    18 seconds

2010 Discretionary Awards

Best Looking Tug                  Mary H
Best Vintage Tug                  Vulcan (1958)
Little Toot                             The Bronx
Best Dressed                        Meagan Ann (Pirates)
Best Tattoo                           Maurania III (Multiple nautical tattoos)
Best Mascot                          Maurania III (Chihuahua Maddie McAllister, wearing McAllister hat and
carried by small children)
Team Spirit (tie)                    Miller’s Launch (3)
Donjon Marine (3)
Spinach Eating Contest Adult: Manny Rebelo (of tug Cornell)
Spinach Eating Contest Child: Rowan McAllister


2009 Race Results
Order of Finish

Tug  Company  Hp Time Trophy
Ellen McAllister  McAllister  3,200 6:17 Div. A First
Nathan Stewart K-Sea 3,200 6:26  Div. A Second 
Cornell Lehigh Valley 1,800 6:33 Div. B First
Meagan Ann Donjon 2,200 6:40 Div. A Third 
Susan Miller Miller’s Launch 1,500 7:57  Div. B Second 
Catherine Miller Miller’s Launch 1,200 7:59 Div. B Third 
Pegasus Metro Marine 1,900 8:22 Div. B
Urger NYS Canal Corp  340 8:59 Div. C First 
Growler U.S. Merchant Marine Academy 400 9:01 Div. C Second
Shawn Miller Miller’s Launch  600 10:59 Div. C Third
Lt. Michael Murphy Scott Koen 180 11:42 Div. C
Gabby Miller  Miller’s Launch 400   Did not race
Patapsco tied up and participated in land-based competitions but did not race.

2009 Discretionary Awards
Little Toot – Lt. Murphy
Best Vintage – Cornell
Best Looking – Ellen McAllister
Best Dressed Crew – Vikings on Meagan Ann
Team Spirit – Miller’s Launch for bringing 4 tugs
Best Mascot - Popeye – Golden retriever puppy wearing sailor hat from Nathan Stewart
Best Tattoo – Kirk Watts, captain of Ellen McAllister.  “The Last Watch” a poem and illustration of a sinking tug.


2008 Race Results
Order of Finish

Tug  Company  Hp Time Trophy
Ross Sea K-Sea Transportation 3,400 5:37 Div. A First
Maryland K-Sea Transportation 3,010 5:41 Div. A Second
Rosemary McAllister McAllister  6,000 5:43 Div. A Third
Charles Oxman Vinik Marine 3,600 5:46 Div. A
Dorothy Elizabeth Vinik Marine 1,800 5:50 Div. B First
Shelby Weeks Marine 1,800 6:10 Div. B Second
Cornell Lehigh Valley 1,500 6:12 Div. B Third
St. Andrews Harley Marine Services 2,000 6:23 Div. A
Catherine Miller Miller’s Launch 1,200 6:42 Div. C First 
Susan Miller Miller’s Launch 1,500 6:56 Div. C Second
Pegasus (New) Metro Marine 1,900 7:14 Div. B
Yemitzis Henry Marine Service 1800 7:24 Div. B
Line (USCG) U.S. Coast Guard 500 7:24 Div. D First
Kristy Ann Reinauer Reinauer Transportation 2,000 7:35 Div. A
Matthew Tibbetts Reinauer Transportation 2,000 7:44 Div. A
Vera K Kosnac Floating Derrick Co. 1,600 8:10 Div. B
Dorothy J Henry Marine Service 2000 8:12 Div. A
Growler U.S. Merchant Marine Academy 400 8:27 Div. D Second
Mary H Bren Transportation  900 8:31 Div. C Third
W.0. Decker Seaport Museum  285 9:24 Div. D
Shawn Miller Miller’s Launch 600 9:30 Div. D Third
Urger NYS Canal Corp  340 9:47 Div. D
Pegasus (1907) Private 900 10:02 Div. C
Edith Thorton Broke down on course in heat #1
Sea Lion was ready to race in heat #2 but towed Edith back to pier 84
Davis Sea ran course as a spectator boat, but did not race or register
Mike Azzolino Showed up on pier 84 for raft-up but did not race

2008 Line Throw      

1          Shelby - 8.7 Seconds      
2          Mary H. - 12 - Seconds
3          Maryland -13.7 Seconds

2008 Discretionary Awards
Little Toot – Pegasus (1907)
Best Vintage – Charles Oxman
Best Looking – Matthew Tibbetts
Best Dressed Crew – Mary H
Best Comeback Award- Vera K

   
 
©Copyright 2017 Working Harbor Committee